fbpx
Dvě děti, kluk a holka jsou šťastné

Průvodce přípravou na tábor pro rodiče

Gratulujeme, už za sebou máte první krok! Vyhodnotili jste, že je Vaše dítě na tábor připravené. Teď přichází to lehké chvění, očekávání, jaké to asi bude. A k tomu váš malý budoucí táborník klade všetečné otázky… Pro mnoho dětí je tábor nezapomenutelným zážitkem, který nabízí dobrodružství, nové přátelství a nepřeberné možnosti pro osobní růst. Pro rodiče však může být příprava na tábor trochu stresující záležitostí. Využijte našeho průvodce, ať se v přípravách neztratíte!

Vyberte si ten „správný“ tábor

Věnujte čas už samotnému výběru. V ČR milujeme tábory a táboření u nás má dlouhou tradici. Bohužel to má i svoji stinnou stránku. Táborů i organizátorů je tolik, že z toho jde hlava kolem. Tipy, podle čeho se rozhodovat najdete v našem článku Jak vybrat letní dětský tábor!

Neváhejte kontaktovat hlavního vedoucího! Máte-li jakékoliv obavy, zeptejte se ho. Byli jste třeba jako děti na táboře, ze kterého nemáte dobré vzpomínky? Máte obavy, že by se něco takového mohlo stát i Vašemu dítěti? Nechejte je rozptýlit hlavním vedoucím!

Věřte vedoucím na táboře, kam dítě jede! Bez toho totiž velmi obtížně vzbudíte důvěru u dítěte!

Pokud si nejste jistí, jak Vaše dítě tábor zvládne, nepřetěžujte ho. Zvolte první tábor pouze na 7 dní a uvidíte. Vybrat si můžete třeba z našich táborů!

Komunikujte s dětmi

Otevřená komunikace je alfa a omega celých příprav. Poslouchejte očekávání, obavy i otázky Vašich dětí. Nic z toho nebagatelizujte a naopak je povzbuzujte k vyjádření svých emocí. Připravte se společně s nimi na to, co mohou očekávat.

Podpořte své dítě tím, že mu poskytnete důvěru a podporu. Dejte mu najevo, že jste hrdí na jejich odvahu a že věříte, že si tábor pořádně užijí. Více tipů najdete v článku Jak se připravit s dětmi na tábor bez stýskání.

Pomozte dětem seznámit se s prostředím

Prohlédněte si společně fotografie ubytování nebo videa. Řada organizátorů má na svých webových stránkách fotografie z minulých turnusů nebo přímo deníčky, která mohou ilustrovat dění na táboře.

Žena s dítětem hledá tábor
Zapojte do hledání i vaše dítě

Tento malý průzkum, do kterého můžete zapojit i Vaše dítě mu pomůže. Seznámí ho tak s prostředím a při příjezdu se cítí pohodlněji.

Táborová pravidla

Vytvořte seznam pravidel a očekávání

Společně s dětmi vytvořte seznam pravidel a očekávání pro pobyt na táboře. Diskutujte o bezpečnosti, respektu vůči ostatním účastníkům a instrukcích vedoucích. Zdůrazněte důležitost dodržování pravidel a povzbuzujte děti k tomu, aby se o svých pocitech svěřovaly vedoucím, pokud by se cítily nepohodlně nebo potřebovaly pomoc.

Neslibujte dětem něco, co poté nebude možné splnit

Zvažujete, že dětem dáte s sebou mobil? Prvně to proberte s organizátory. Mohou mít totiž buď přímo pravidla pro používání telefonů nebo je rovnou zakazovat. Vyhnete se tak slibu, který byste třeba poté nemohli splnit. Podrobně vysvětlujeme, proč mobily na tábory nepatří i v článku na našem webu.

Mnozí organizátoři nedovolují návštěvy rodičů na táboře. Důvodem je, že návštěva má negativní vliv na adaptaci dětí na táboře. Zejména malé děti, které jedou na tábor poprvé, jsou vystavení stresu z dalšího loučení.

Dále může slib návštěvy nebo toho, že si pro dítě přijedete klidně dřív, vytvářet falešnou naději na možnost úniku z nepohodlných situací. Tábor je často pro děti místem, kde se učí překonávat překážky a vyrovnávat se s novými situacemi. Pokud dítě ví, že přijedete na návštěvu nebo si ho klidně vyzvednete dřív, může se spoléhat na vaši přítomnost namísto toho, aby se naučilo řešit problémy samostatně a hledat oporu v kamarádech či vedoucích.

Vzhledem k těmto důvodům je důležité si pečlivě rozmyslet, zda tyto sliby během tábora dětem přináší skutečný prospěch. Můžete si totiž vybrat i druhou cestu. Podporujte své dítě k překonávání výzev a naučte ho si věřit, že je schopné zvládnout nové situace i bez Vaší přítomnosti.

Tím vytváříte prostor pro jeho individuální růst a posilujete jeho sebevědomí a schopnost nezávislosti. Tato důvěra, kterou do dítěte vložíte totiž může přispět k mnohem bohatším a smysluplnějším zážitkům, které si vaše dítě odnese z letního tábora.

Informujte se u organizátorů, zda je možnost návštěv na táboře a v jakých situacích Vás kontaktují, abyste si pro dítě případně přijeli dříve.

Pečlivě dětem zabalte vše potřebné

Prakticky každé dítě znejistí, pokud si něco zapomene. K dětské pohodě výrazně přispívá dobrá příprava tašky. Věci do tašky vkládejte ideálně s dítětem, ať ví, kde co má. Rozložte si je na postel a poté pomalu dávejte do tašky. Pokud totiž dítě není u toho, když mu balíte, ani neví, co v tašce má.

Usnadněte dítěti hledání svých věcí tím, že je popíšete jeho jménem. Připravte mu sáček „špinavec“, do kterého si může každý den dát špinavé prádlo. Pro inspiraci si můžete vytisknout námi vytvořený „checklist“ třeba hned a umístit si ho na ledničku. Připravovat se tak můžete s dítětem průběžně.

Některé děti nejsou zvyklé do botasek (pevné sportovní obuvi) nosit ponožky. Prosím, počítejte s tím, že většina organizátorů trvá na tom, aby děti ponožky nosily. Je to z důvodu prevence, aby si děti nepřivodily nepříjemné puchýře. Dejte dětem tedy dostatečný počet ponožek.

Nachází se něco v doporučeném seznamu, co Vám přijde zvláštní? Než to vyškrtnete, zavolejte organizátorům a pobavte se s nimi o tom.

Bere Vaše dítě nějaké léky? Žádný problém! Na každém táboře je zdravotník, který si toto vezme na starost. Krabičku popište jménem a příjmením dítěte, ideálně na ni uveďte i dávkování. Všechno pak dejte do pytlíku nebo uzavíratelného zip sáčku.

Trpí Vaše dítě nočním pomočováním? Připravte na to hlavního vedoucího, ať můžete společně udělat opatření. Můžete s sebou dítěti na tábor vzít navíc napínací prostěradlo, povlak na matraci nebo mu rovnou zabalit noční pleny, které si může „potají“ obléknout. Vše se dá domluvit, když o tom hlavní vedoucí ví.

Chraňte děti proti klíšťatům. Přece jen, jedou do přírody a tam se jim nikdy 100 % nevyhnout. Kupte jim repelentní náramek nebo dejte s sebou kvalitní repelent.

Oproti tomu jsou věci, které dětem nebalte. Vyvarujte se řízkům s chlebem, bagetám apod. Dětem zůstanou v taškách a dělají tam potom neplechu. V nejhorším případě je dítě najde a třeba s ní až po pár dnech. Děti na většině táborech mají celodenní stravování, takže tyto zásoby z domu můžete s klidným srdcem vynechat.

Kapesné

Děti se často obejdou na táboře bez kapesného. Peníze využívají jen při výletech. O to větší radost však mají, když se mohou rozhodovat, do čeho peníze vloží. Musí o penězích přemýšlet a pokud to vedoucí využijí k povídání o hospodaření obecně, je to další učící moment. Doporučená výše kapesného se pohybuje mezi 100 – 200 Kč.

U malých dětí je možné svěřit kapesné rovnou vedoucím. Kapesné vložte do malé podepsané peněženky (stačí vložit cedulku se jménem do jedné z kapes, ideálně do průhledné kapsy uvnitř peněženky) nebo do obálky se jménem.

Připravte pro děti dopisy a pohlednice

Každému dítěti se rozsvítí oči, když mu do dlaně vložíme dopis nebo pohlednici od rodičů. Připravte pro děti pohlednici nebo dopis, ať už se rozhodnete ji poslat přímo poštou nebo je předáte vedoucím při odjezdu. Váháte? Přečtete si náš článek Proč pohlednice na tábory patří!

Nutné dokumenty pro přijetí na tábor

Většina organizátorů táborů vás určitě vyzve, jako každoročně, k dodání zdravotní způsobilosti dítě od lékaře. Ta nesmí být starší než 2 roky. Dobrou praxí je, si udělat od originálu kopii a obě přivést na tábor. Po dobu tábora totiž musí mít organizátoři dostupný originál, ale po skončení jim stačí kopie. Vy si tak originál můžete vzít a použít na další pobyt.

Občas se setkáváme s tím, že rodiče si nepřečtou, co lékař dětem „zakázal“. Často to bývá třeba noční hra. Jakmile toto organizátor uvidí, nemůže dítě na noční hru vzít. Při tom lékař myslí noční hrou např. že dítě nesmí být v noci vzbuzené kvůli hře. Při tom organizátor má noční hru jako prodloužení večerního programu. Je dobré tedy v tomto případě poprosit lékaře, aby specifikoval, co pro něj noční hra znamená.

Hana Pazderová, hlavní vedoucí táborů Volnočasovky SPORT

Dalším dokumente je bezinfekčnost, která nesmí být starší 2 dnů. Ideálně ji podepište až v den odjezdu dítěte nebo přímo při jeho předání. Většina organizátorů bude mít jistě tento formulář u osoby, které dítě přebírá.

Přidejte k podkladům i kartičku pojišťovny. Úplně stačí kopie!

Některé pojišťovny finančně přispívají na dětské tábory. Pošlete organizátorům dopředu formulář, ať Vám ho mohou vyplnit a při odjezdu předat.

Kam se obrátit, když si nejste jisti a máte otázky?

S otázkami se obracejte rovnou na organizátory táborů. Pokud se chystáte na tábor s námi, je vám k dispozici Hana Pazderová na e-mailu hana.pazderova@volnocasovkysport) nebo telefonním čísle 607 893 690.

Přemýšlíte o táboru pro Vaše dítě? Přečtěte si i naše další články!

Tipy, co nezapomenout zabalit dětem na tábor!

7 důvodů, proč dětem dopřávat pobyt v přírodě

Jak se připravit s dětmi na tábor bez stýskání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *