fbpx
Co si vzít s sebou na tábor, co si zabalit na letní tábor

Tipy, co nezapomenout zabalit dětem na tábor!

Připravili jsme pro vás seznam věcí na tábor. Od praktických věcí jako počty triček, kraťasů apod… až po zábavné hry a knihy na odpočinek. S tímto průvodcem se však budete cítit připravení na cokoliv. I zkušený táborník se občas „utne“. Tak neváhejte a zkontrolujte, zda máte všechno přibaleno! Stáhněte si náš Doporučený seznam a přečtěte si tipy, na co nezapomenout.

Bez čeho se neobejdete!

Existují dokumenty, bez kterých by dítě na tábor prostě jet nemohlo. Organizátoři by vás v tomto případě dokonce mohli poslat zpátky domů. Přibalte dětem následující formuláře!

Poproste lékaře o Potvrzení o zdravotní způsobilosti

Toto potvrzení vydává lékař a má platnost dvou let. Máte-li tedy zdravotní potvrzení ze školy v přírodě apod. letošního data, není třeba vystavovat nové. Přivezte prosím rovnou kopii. Toto potvrzení totiž musí organizátor schraňovat i po ukončení tábora. Snažte se, aby lékař potvrzení vyplnil pečlivě. „Hladkému“ chodu tábora velmi pomáhá, pokud mají vedoucí dostatek informací o zdravotním stavu dětí.

Alergie, astma, noční pomočování…na to vše se může tým připravit. Pokud je o tom informujete.

Častá obava rodičů je, že pokud napíší některé zdravotní obtíže, pořadatel dítě na tábor nevezme. U nás však věříme, že pokud to alespoň trochu jde, najdeme způsob. S pomocí rodičů. Pokud mi dají vědět např. potíže s nočním pomočováním, jsem schopná s nimi naplánovat režimová i hygienická opatření. Naším cílem je, aby co nejvíce dětí mohlo zažívat táborová dobrodružství.

Hana Pazderová, hlavní vedoucí táborů Volnočasovky SPORT, z. s.

Podepište Prohlášení o bezinfekčnosti

Prohlášení rodičů nebo zákonného zástupce o bezinfekčnosti dítěte. Musí být podepsáno v den odjezdu na tábor (tzn. s datem odjezdu). U většiny organizátorů je formulář dostupný k podpisu i na místě. Pokud však chcete urychlit tento proces, doporučujeme vytištění a vyplnění předem. 

Přivezte na tábor kopii kartičky pojištěnce

Samozřejmě všichni doufáme, že kartičku pojištěnce nebudeme potřebovat. Někdy se tomu však nevyhneme a je dobré ji mít „po ruce“. Pro všechny je důležité, aby organizátor předcházel možným potížím!

Vytiskněte si Checklist: Doporučený seznam věcí na tábor

Papír ležící na stole, jedná se o obrázek předtištěného Checklistu
„Checklist“ může pomoct, abychom prostě nezapomněli…

Tábor je místo, kde jsou děti „bez vás“. Pomozte jim k větší jistotě. Nemalé množství dětí vyvede z míry, když zjistí, že jim něco chybí. Připravte dětem vše, co potřebují a tím jim dodejte pocit jistoty.

Věřím, že vedoucí na jakémkoliv táboře pomohou, pokud se na něco zapomene. Když si však z 60 dětí něco zapomene právě 60 dětí, tak už to nějaký čas „sebere“. Ze zkušeností víme, že je dobré minimálně na tyto položky myslet. Pokud máte rádi „checklisty“, neváhejte si jej vytisknout a použít. 🙂

Malý tip pro nejmladší táborníky; velmi jim ulehčíte balení a orientaci v jejich věcech, pokud jim je podepíšete (popř. označíte třeba nějakým obrázkem).

Mýdlo
Kartáček na zuby
Zubní pasta
Hřeben
Ručníky
Kapesníky
Ponožky (vždy více než je daný počet dnů tábora)
Spodní prádlo (vždy více než je daný počet dnů tábora)
Pyžamo
Tepláky
Kraťasy
Plavky
Košile
Trička
Tílka
Svetr
Mikina
Letní bunda
Pláštěnka
Sportovní pevná obuv
Gumáky
Kšiltovka
Sluneční brýle
Opalovací krém
Menší batůžek
Láhev na pití (0,5 – 0,75 l)
Psací potřeby
Sešit
Repelent
Kapesné (dle uvážení)
V případě neplavců (kruh, rukávky apod.)
Doporučený seznam věcí

Určitě přijdete na další věci, které byste dětem rádi dali. Myslete však na to, že v pokoji je vždy více dětí. Balení je pak „bojem“ o hledání všech věcí…a čím více jich máme, tím je vše složitější.

Pokud byste si chtěli Seznam věcí na tábor vytisknout, můžete použít tento připravený soubor a případně si do něj ještě něco připsat:

Nebalte zbytečnosti – vyškrtněte mobil ze seznamu

Považujeme za „never ending story“ dotazy typu, zda patří mobily na tábor. V organizaci Volnočasovky SPORT se přikláníme k tomu, že brát si mobilní telefony není vůbec nutné. Myslíme si však, že je to na vás. Mobilní telefony rozhodně nezakazujeme, pouze je nedoporučujeme.

Rodiče mají někdy iluzorní představu, že dokážou na dálku posílit pohodu a bezpečí svého dítěte. Ve skutečnosti je to ale podle něj často opačně. „Tyto kontakty v návalu smutku vedou k tomu, že vystrašení rodiče vyráží zachraňovat své tesknící děti. Ty jsou přitom již druhý den šťastné a spokojené a na svůj večerní telefonát často zapomněly.“

Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka

Chceme zdůraznit, že většina organizátorů pořádá tábory, protože je to baví. Připravujeme pestrý program tak, aby byly děti stále v pohybu a zaneprázdněny řešením nestandardních úkolů. V ideálním případě je jediným úplně volným časem dětí polední klid, který bývá max. 2 hodiny.

Dva batohy na stole, mobilní telefony vedle nich, protože mobily do táborového batohu nepatří
Mobily do táborového batohu nepatří…

V tomto čase mají prostor pro povídání si s ostatními, hraní deskových her a polehávání ve společenské místnosti. Někteří organizátoři dávají možnost telefonování před večerkou. Důrazně takovou věc nedoporučujeme a na našich pobytech ani neumožňujeme.

Zvláště pro malé děti může být vhodnější, když jim večer přečte vedoucí spíš pohádku a usínají po celém dni unavené bez „stýskání“.

Vyberte pro dítě tábor, na kterém se o něj nebudete bát. Mobil na dítě v pohodě počká doma. Věřte, že kdyby se s dítětem cokoliv dělo, organizátor Vás kontaktujte.

Připravte pohlednice

Děti milují okamžiky, kdy si čtou pohlednice nebo dopisy od Vás. Ten moment překvapení, když jim vedoucí vloží do rukou Vaše psaní. Váháte? Přečtěte si více o tom, proč posílat dětem pohlednice.

Zvláště pro malé táborové začátečníky zvažte, zda nepřipravíte pohlednice již dopředu. Lze je dát vedoucímu už při předávání dokumentace a on je dítěti bude průběžně předávat. Vyhnete se tak průtahům, které může způsobit pošta. Zejména u týdenních táborů není ojedinělé, že pohlednice přijde až po jeho skončení.

Nebojte se zeptat

V případě, že budete nejistí, obraťte se na organizátory. Každý z nich má tým, který se věnuje přípravě tábora daleko před samotným začátkem. Jsou Vám k dispozici, informují Vás a zodpovídají případné dotazy. Takže i „ty“ týkající se toho, co si vzít na tábor s sebou.

Pokud máte zájem o náš tábor, dejte nám vědět prostřednictvím online táborové přihlášky, e-mailu info@volnocasovkysport.cz nebo na čísle: 607 893 690. Další tipy na tábory sledujte na našem Facebooku!

Připravujete se na tábor? Možná by Vás mohli zajímat i další články!

Jaké pojišťovny a instituce přispívají na dětské tábory

Jak se připravit na tábor bez stýskání

Kdy poslat dítě na první tábor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *