Sportmánia tábor I. turnus 2019 - Volnočasovky SPORT, z. s.

Sportmánia tábor I. turnus 2019

Termín: 6. – 13. 7. 2019

Cesta kolem světa nabídne dětem navíc týdenní putování s Willy Fogem a jeho kamarády. Procestujeme všechny kontinenty, rozšíříme si obzory a užijeme si spoustu zábavy. V rámci každého kontinentu budeme “oprašovat” naše znalosti, soutěžit, sportovat a poznávat naše táborové okolí!

Naši vedoucí pro první turnus letního táboru:

Vedoucí pro první turnus letních táborů Sportmánia

Den 0 – PÁTEK

Dneska jsme oslavili státní svátek prací!

Už se nemůžeme dočkat, až přijedou malí dobrodruhové, aby se s námi vydali na cestu! Willy Fog a jeho kamarádi už čekají, až se s nimi poplavíme do mnoha zajímavých míst s novými přáteli. Penzion i vedoucí už jsou připravení, mapa visí a naše louky jsou poseté balíky sena. O zábavu tedy nebude nouze! Naší hernou jsou přece pole, lesy a louky! Už zítra začínáme!

Den 1 – SOBOTA

Dnes začalo naše dobrodružství! Malí táborníci přijeli mezi 10:00 – 10:30, a tak jsme se mohli naplno pustit do seznamování. Velká většina z nás přijela na tábor poprvé, a tak nás čekalo mnoho nového. Zahájili jsme s pomocí seznamovacích her tak, abychom znali všechna jména. Skromně musíme podotknout, že se nám to ve většině případů opravdu povedlo! 

Čekalo nás seznámení s nejbližším okolím – poli, lesy a loukami, kde se budeme pohybovat. Hned odpoledne jsme se vydali do blízkého lesa, abychom mohli nasbírat „indicie“ k tomu, co podnikneme večer. Konečně jsme se seznámili s Willy Fogem, jeho kamarády a sázkou, kterou si pro nás připravil. Cesta kolem světa pro nás začala „vyzvednutím“ pasů na pískové hoře. Naše rozčarování neznalo mezí, když jsme zjistili, že nám úřad pas nevydal úplně dobře. Takže to zase bylo na nás! Zkompletovat potřebná data, doplnit naše fotky a získat tak potvrzení o jeho platnosti. Zítra ho totiž budeme potřebovat! Bez něj nemůžeme vyjet z Londýna!

Večer jsme zakončili drobnými míčovými hrami, ale někteří pašáci museli vyzkoušet i svoji odvahu! Jak už to s fotbalovým míčem bývá, často se zakutálí někam do kopřiv, kam se nikomu nechce. Kluci to však zvládli na jedničku a balón je zase v pořádku. Určitě si nejenom fotbal zase brzy zahrajeme!

První noc byla pro některé první nocí bez rodičů, tak nás čekalo malé povídání, první zachumlání do peřin s plyšáky a ulehnutí ke spánku… S těšením se na další dny!

Den 2 – NEDĚLE

Cesta Willy Foga a jeho kamarádu dneškem opravdu začala. Dopoledne jsme vyrazili, stejně jako Willy Fog na vlakové nádraží, kde jsme zjistili, do jakých týmů budeme po dobu tábora patřit. Byli jsme překvapení z toho, že naše jména byla zašifrovaná. A svět div se, nikdo z nás neuměl morseovku. Takže další věc, kterou jsme se na táboře naučili! 

A taky nás po dopoledním turistickém výletu čekal na oběd řízek, který někteří táborníci označili jako lepší než z KFC JCož nejenom naše kuchařské duo potěšilo.

Odpoledne bylo ve znamení tmelení našich týmů, vymýšlení jejich názvů a tvoření vlajek. A také společných týmových pokřiků! Stali jsme se SPORTOVCI a CESTOVATELI. První hra, která zkusila naše schopnosti, byla kriket. I když trošku „modifikovaný“. A oba týmy zabodovaly, jeden rychlostí a druhý přesností! Takže to vypadá, že budeme pěkně vyrovnaní. Před večeří jsme se ještě rychle zchladili v bazénu a zahráli si v něm s balónem. 

Večerní program nám plánovali sami táborníci, protože moc toužili zahrát si pořádně fotbal nebo si zajít na prolézačky na dětské hřiště. Vyrazili jsme na místní fotbalové hřiště v Rozsochách. Takže jsme si zastříleli na bránu, zahráli vybíjenou a taky zkusili vylézt na palubu lodi na dětském hřišti. Dlouhý den jsme zakončili večerním čtením Pohádek z mechu a kapradí, které se určitě k prostředí tábora hodí. A všichni jsme usnuli pár minut po večerce… unavení, ale spokojení, jak to na táboře má být.

Den 3 – PONDĚLÍ

Naši milí cestovatelé dnes poznali dokonce dva státy – Francii a Řecko! Naše táborové pasy se tak rychle plní vlajkami a novými zážitky. Francie nás překvapila svojí rozmanitostí, kterou jsme okusili opravdu všemi smysly. Zkoušeli jsme vlastní hmat a chuť! Se zavázanýma očima jsme museli poznávat různé chutě a věci…třeba takové koření, to bylo opravdu složité. Ale aspoň už víme, co asi paní kuchařka dávádo našich jídel J Dopoledne jsme pobíhali po lese a doslova lovili barevné fáborky – červené, modré a bíle. Každý byl s jinou bodovou hodnotou, takže to byli opravu „sprinty“, jak malí táborníci rádi říkají. Naštěstí jsme se všichni úspěšně dostaly z Francie do Řecka. 

Mezi cestováním jsme si udělali malou přestávku a navštívili místní poštu. Všichni jsme nakonec poslali pozdravy k nám domů (babičkám, dědečkům, maminkám, ale i strejdům a tetičkám, popř. kamarádům). Pohlednice nám udělali všem moc velkou radost!

Odpolední řecké hry byly ve znamení těch olympijských. Už většina z nás ví, jak vypadá olympijská vlajka i některé disciplíny. Dokonce jsme se sami účastnili „mini“ táborových olympijských her! Jak to dopadlo, to se dozvíme ale až zítra! 

Večerní program byl „půl na půl“. Část jsme se věnovali celotáborové hře a „bojovali“ o vlajku. Ani nechceme počítat, kolikrát jsme vyběhli a seběhli místní pole J A na poslední hodinku vyrazili na dětské hřiště spojené s tím fotbalovým. Bylo toho prostě spousta, takže jsme byli rádi, když brzy přišla večerní pohádka…a po ní zasloužený odpočinek. Dny tady prostě ubíhají hrozně rychle…

Den 4 – ÚTERÝ

Máme za sebou další den plný zábavy, nových zážitků a společných chvil. Konečně jsme vyhodnotili olympijské zápolení z minulého dne a na každého malého táborníka čekal diplom a ocenění za první místo! Všichni jsme totiž jedničky! 

Na naší táborové mapě jsme se posunuli zase o kousek dál – až do Egypta! Luštili jsme hieroglyfy a učili se egyptskou abecedu, díky které jsme mohli získat kříž, který nás celé další odpoledne chránil. Bohužel nám nakonec nepomohl, protože naši loď přepadli bandité a kapitán nás poprosil o pomoc. Museli jsme bandity v místním lese za vesnicí najít a zkompletovat informace o nich, aby je mohla policie najít! Nebylo to lehké, ale společnými silami jsme to zvládli.

Po odpoledním „lovu“ banditů nám pěkně vyhládlo, takže jsme byli moc rádi za krupicovou kaši. Skoro všichni jsme si byli aspoň jednou přidat, někteří „profíci“ i třikrát J

Po celodenním luštění šifer a běhání po lese jsme si vybrali jako večerní program cestu na fotbalové hřiště. Zhoupli jsme se na houpačkách, protočili na kolotoči a bavili se hrami se švihadlem – hromadné skákání, podlézání i přeskakování! A někteří náruživí fotbalisté se zase proháněli po hřišti s balónem. Na závěr večerního „aktivního“ programu jsme si zahráli vybíjenou, kterou jsme si pro tábor upravili na její velmi „běhací“ verzi.

Tradičně jsme večer uzavřeli pohádkou a pusou na dobrou noc. Zítra jedeme na celodenní výlet, tak už se těšíme!

Den 5 – STŘEDA

„Jedeme na výlet“, radovali jsme se od rána. Po již tradiční rozcvičce jsme se nasnídali a zabalili na výlet. Pro některé z nás bylo náročné si do batůžku zabalit všechno potřebné, ale nakonec jsme to zvládli všichni. A ještě jsme se před odchodem na autobus naučili novou šifru, jsme prostě báječní! 

A aby to nebylo tak jednoduché, celý den jsme si museli hlídat naše „klíště“ (dřevěný kolíček se jménem), který nám neustále chtěl někdo ulovit! Museli jsme tedy být v pozoru po celý den!

Výlet do Bystřice nad Pernštejnem byl opravdu náročný, protože jsme museli stihnout okouknout náměstí, koupit nějakou pozornost pro sebe i naše rodiče, slízat zmrzlinu, vyrazit na oběd a potom hned do bazénu. Vyřádili jsme se úplně všichni! Cestou na vlak jsme se zastavili na novém dětském hřišti u zimního stadionu, zaskákali si na trampolínách, přeházeli trochu písku bagrem a zhoupli se na houpačkách. Někteří dokonce využili hrazdy a ukázali nám své gymnastické umění. 

Cestu na vlak lemovala pohádková alej, kterou jsme si prošli včetně nízkých lanových aktivit, takže jsme si „zablbli“ všichni. Dokonce jsme cestou objevili i výběh domácích zvířat, takže jsme se podívali na ovce, krůty i kozy. Bylo toho prostě k vidění hodně. 

Večer jsme se posilnili párky na večeři, abychom zvládli ještě vyluštit zašifrovaný dopis, kterému jsme ze začátku vůbec nerozuměli. Pomohla nám šifra, kterou jsme se naučili už ráno! A tak jsme věděli, že aby nás kapitán převezl do Hongkongu, musíme ho potěšit tím, že se naučíme v týmech 3 tance. Co si budeme povídat, nebylo to vůbec jednoduché. Ale zvládli jsme to, všichni společně.

Den 6 – ČTVRTEK

Prázdniny, sluníčko a cestování k létu patří a my si to naplno užíváme už téměř 6 dní. Dneska dopoledne jsme naší aktivitou přemluvili japonského kapitána, aby nás převezl až do Ameriky. Vymyslel na nás však těžké úkoly, které jsme mohli splnit pouze všichni dohromady. Někteří tancovali, pletli věneček z květin, napsali prosící dopis kapitánovi morseovkou, počítali okna v penzionu, překračovali čokoládovou řeku a všichni jsme společně zatančili „makarénu“, vázali ponožkového hada delšího než je vedoucí Marek a mnoho dalšího!

Polední klid jsme přerušili kvůli návštěvě na penzionu. Přijela Káťa z BESIP Kraje Vysočina, aby si s námi povídala o bezpečnosti na silnici. Naučili jsme se mnoho nového díky hravým aktivitám a za odměnu jsme dostali dárečky – reflexní prvky. Nově máme vestičky, pásky a tkaničky. Ale hlavně jsme se dozvěděli mnoho nového!

Odpoledne jsme měli zase záludný úkol – poslat zprávu z tábora. Ale ne ledajakou – SMS. Mělo to jeden háček, tlačítka jsme byli my. A že jsme se naběhali, to snad ani není třeba psát. Napsat 160 znaků je prostě pěkná fuška! 

Večerní program byl dneska delší než obvykle, protože nás čekala noční hra. Ověřili jsme naši odvahu a to hned 3x. Nejdříve jsme si zkusili, jak si navzájem důvěřujeme, pak prošli černý les a proběhli se mezi bílými majáky na louce. A pak už zbývalo jenom…alou spát!

Den 7 – PÁTEK

Ráno jsme se probudili do prvního deštivého rána za celý týden. Naštěstí jsme neměli rozcvičku, protože minulý večer byla prodloužená večerka kvůli noční hře. Poslední „celý“ den na našem táboře jsme pluli z USA zpátky do Velké Británie. K tomu jsme však museli ještě postavit most, takže se z nás stali malí inženýři a inženýrky. V neposlední řadě jsme naposledy použili naše pasy, abychom si do nich zaznamenali cestu. 

Dopoledne jsme si ještě stihli udělat koláž/obrázek z našich zážitků. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, které si navzájem potom svoje dojmy na základě vytvořeného sdělovaly. Chvilku před obědem jsme si ještě zahráli hru s „ocásky“, která nás všechny moc bavila. Odpolední program začal krátkou cestou na místní náves. Navštívili jsme totiž místní „COOP“ a koupili si pár drobností, abychom si udělali život ještě sladším. Potom nás čekalo outdoorové pexeso a zakončení naší cesty, ale k tomu jsme si museli připravit vlastní lodě! Najít dobrý materiál, kvalitní klacky a prvky na zpevnění tak, abychom byli schopni proplout vytyčenýmúzemím, to byl aspoň úkol! Ani jsme se nedivili, když na nás za odměnu čekal oheň a opékání špekáčků! A taky další dopis, ve kterém nám Willy Fog moc děkuje a vzkazuje, že nám nechal malé dárečky na kopci nad táborem, kde se tyčí křížek. A hned jsme věděli, že to za to bude stát! Však zítra uvidíte i vy!

Den 8 – NEDĚLE

Poslední, odjezdový den bývá na půl veselý i smutný. Balíme, uklízíme po sobě a taky si povídáme o tom, co bylo. Ráno děti nakreslily ještě diplom pro jednoho člověka, který se jim postaral o celou táborovou hru – vedoucího Marka. Mára se totiž staral o to, aby všechno šlapalo, jak má. Také za to byl náležitě od dětí odměněn. Každé z nich mu na něj napsalo, proč si diplom zaslouží. 

Potom jsme se konečně „věnovali“ kšiltovkám, které jsme dostali v rámci pokladu. Někteří z nás si je nechali na památku od všech podepsat nebo na ně něco nakreslit. Mimo to nám všem bez výjimky zůstanou vzpomínky na báječné léto, pro některé první na táboře. A třeba se zase někdy potkáme na táboře znovu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *